Osoby LGBT, czyli lesbijki, geje, biseksualni i transseksualni, coraz częściej pojawiają się w książkach zarówno światowych, jak i polskich. Temat, który przez długie stulecia był zakazany, dziś zdobywa szturmem popkulturę i pomaga ludziom na całym świecie lepiej poznać to, co przez tyle czasu było tabu. Zwłaszcza autorzy literatury dla młodzieży oraz młodych dorosłych chętnie sięgają po ten wątek, by pokazać problemy współczesnych nastolatków, uprzedzenia i stygmatyzację społeczną.

Adam Silvera

Jednym z najpopularniejszych autorów tych nurtów jest Adam Silvera, autor niezwykle popularnych “More happy than not. Bardziej szczęśliwy niż nie” czy “Nasz ostatni dzień”, których bohaterowie są niezwykle bliscy współczesnym młodym ludziom szukających swojego miejsca na świecie. Główny bohater “More happy than not”, Aaron, żyje na ubogich przedmieściach Nowego Jorku, w niewielkiej, zamkniętej społeczności. Boryka się z załamaniem po samobójstwie swojego ojca, biedą i kryzysem tożsamości, gdy zakochuje się w swoim przyjacielu. Problemy Aarona, choć przytłaczające, doskonale reprezentują sytuację młodych osób LGBT, które nie mogą liczyć na wsparcie swojego otoczenia ani uciec przed homofobią do wielkiego miasta. Książki z motywem LGBT (https://www.taniaksiazka.pl/t/ksiazki-z-motywem-lgbt) dedykowane są nastolatkom, ale ich uniwersalność sprawia, że z pewnością spodoba się także ich rodzicom.

Red, White and Royal Blue – przełom

Na ogromną uwagę zasługuje bestseller New York Timesa “Red, White & Royal Blue” autorstwa Casey McQuiston, który szturmem zdobył także listy bestsellerów Empiku już w pierwszych tygodniach po polskiej premierze. Główni bohaterowie to 22-letni Alex, syn prezydent USA oraz 23-letni Henry, książę Walii, którzy na przekór oczekiwaniom całego świata i dzielącemu ich oceanowi zakochują się w sobie. W książce podkreślona jest także biseksualność Alexa, co jest bardzo ważne dla wszystkich osób biseksualnych rozczarowanych brakiem swojej reprezentacji w popkulturze. “Red, White & Royal Blue” porusza także skomplikowane problemy homofobii, ochrony swojej rodziny i prywatności przed nagonką oraz walki młodych ludzi o lepszą przyszłość – dla siebie i przyszłych pokoleń. Historia napisana jest lekkim, przyjemnym stylem, pełnym niewymuszonego humoru i wdzięku. Alex i Henry podbili serca czytelników na całym świecie swoją wolą walki i dali milionom nastolatków nadzieję na świat, w którym nie będą musiały ukrywać tego, kim są naprawdę. Książka dedykowana jest młodym dorosłym, ale powinien przeczytać ją każdy, niezależnie od wieku!

Tło zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com